Samodzielne prowadzenie działalności wymaga dyscypliny i konstruktywnej samokrytyki, jednak każdemu przedsiębiorcy sen z powiek może…
Często mówiąc o odzieży bhp, nie zdajemy sobie sprawy, co mamy dokładnie na myśli. Większość osób ma zapewne przed oczami kogoś w kasku, z kamizelką odblaskową, spodniach roboczych i właściwie na tym wyobrażenie się kończy. Niestety prawdziwy świat potrafi być pełen zagrożeń, a ustawa przewiduje, że jeżeli w miejscu pracy niemożliwe jest wyeliminowanie zagrożeń, związanych z wykonywanym zawodem, to pracownik jest zobligowany do noszenia odzieży bhp. Przyjrzyjmy się zatem, jakie kategorie odzieży bhp wyróżniamy we wszystkich branżach razem.
Podstawową kategorią odzieży bhp, jest ogólna odzież ochronna wierzchnia. Tutaj mamy do czynienia zarówno z płaszczami w miejscach zagrożenia drobnymi odłamkami, jak i z fartuchami w branży gastronomicznej. Jeśli ktoś nigdy nie zastanawiał się nad tym, to jest to dobry moment, by uzmysłowić sobie, że kucharski fartuch co do zasady też jest częścią odzieży bhp, nawet jeśli ma kolorowe wzorki. Mniej wygodnym i zapewniającym znacznie większy poziom ochrony ubraniem jest kombinezon. O ile samo słowo jest bardzo powszechne, to jego zastosowanie między poszczególnymi branżami różni się, od typowych ogrodniczek począwszy na pełnym, gumowym stroju skończywszy.
Ochrona rąk, czyli naszego podstawowego narzędzia pracy w każdym zawodzie fizycznym, jest następną kategorią odzieży bhp. Tutaj mamy bardzo szeroki zakres, który zawiera tak proste rzeczy, jak rękawiczki zapewniające ciepło, jak i wzmacniane, skórzane rękawice do pracy przy ostrych i ciężkich przedmiotach. W wypadku bardziej niebezpiecznych miejsc pracy mamy rękawice elektroizolacyjne, czyli chroniące nas przed prądem, a także elektrostatyczne, aby nie przenosić ładunku elektrycznego na przykład na delikatny sprzęt w branży elektroniki.
Po rękach oczywiście możemy przyjrzeć się nogom, które w odzieży bhp mogą być chronione zarówno za pomocą bawełnianych spodni ze wzmacnianymi wkładkami w newralgicznych punktach, jak i dzięki butom. Buty w odzieży bhp potrafią być o tyle istotne, że poruszamy się po niebezpiecznym terenie i jesteśmy narażeni na obrażenia kończyn w pierwszej kolejności. Nikogo zatem nie powinno dziwić to, że w przypadku butów mamy zarówno gumowe obuwie, chroniące nas przed wysokim napięciem, jak i takie, które dzięki znacznej wytrzymałości dobranych polimerów chroni nas przed chemicznymi substancjami. Także obrażenia fizyczne, związane z przebiciem podeszwy, bądź upadkiem ciężaru na stopę, są zatrzymywane przez specjalistycznie wzmacniane obuwie.
Najważniejszy z naszych zmysłów, czyli wzrok, w odzieży bhp jest chroniony dzięki goglom, maskom, a nawet przyłbicom spawalniczym. Oczywiście ta ostatnia rzecz, jest ikoniczna dla spawaczy i tylko osoby, które pracują przy użyciu narzędzi tego typu, lub wytwarzających znaczne temperatury i iskry w wielu kierunkach, będą je nosić. Dla większości osób wystarczy podstawowa maska przeciwpyłowa i plastikowe okulary, chroniące przed drobinami i odłamkami. Oddzielną kwestią w odzieży bhp będą maski przeciwgazowe, które wykorzystuje się w pracach narażonych na wypadki z użyciem substancji chemicznych.
Rzeczą, bez której nikogo nie wpuści się na teren budowy, a często nawet i fabryki, jest hełm ochronny, zwany tez kaskiem. Kaski ochronne ze wzmacnianego plastiku chronią najważniejszą część naszego ciała, a także dzięki odpowiedniej kolorystyce pozwalają łatwo odnajdować się na placu budowy. Poszczególne kolory kasków oznaczają różne funkcje, pełnione na placu, gdzie najpopularniejszymi są oczywiście żółty, dla pracowników fizycznych i biały dla zewnętrznych wizytatorów.
Odzież bhp rozdziela kategorie ochrony głowy i słuchu, toteż inną kwestią są solidne nauszniki, które chronią nasze bębenki słuchowe, przed nadmiernym hałasem. Niezależnie od tego, czy pracujemy w pobliżu młota pneumatycznego, czy huczącej maszynerii w fabryce, powinniśmy mieć odpowiednie nauszniki, które ochronią nas przed tym zagrożeniem. Inną kwestią jest to, że często takie nauszniki są wykorzystywane też prywatne, gdy na przykład rodzice zabierają bardzo małe dzieci na koncerty i chcą chronić ich słuch.
Pozostała część kategorii odzieży bhp potrafi być niezwykle specyficzna. Jednym z elementów częściej spotykanych, jednak przychodzącym rzadko na myśl, jest garderoba chroniąca przed upadkiem z wysokości. Oczywiście nie będzie to stosowane na przykład w laboratorium chemicznym, ale już przy pracach wysokościowych owszem. W tym zestawieniu będą zarówno uprzęże, utrzymujące ciało pracownika w zawieszeniu, jak i dodatkowe wkładki amortyzujące, starające się zminimalizować szkody po ewentualnym wypadku.
Choć dla niektórych może wydawać się to wiele, to należy pamiętać, że jest to jedynie główny trzon wielkiej kategorii odzieży bhp. Poszczególne elementy mogą różnić się między sobą zależnie od branży, czy nawet firmy, wykonującej dany produkt. Wielu ludzi nie zdaje sobie na co dzień sprawy, w jak wielu branżach niezbędna jest konkretna odzież ochronna, dlatego warto wiedzieć, co tak naprawdę chroni nasze zdrowie, komfort pracy, a nieraz i życie.