Pomysły na ciekawe i przyciągające uwagę stoiska handlowe, które widzimy niemal na każdym kroku, bez…
Remont mieszkania polcraft.eu powinien zostać zrealizowany w taki sposób, by ostateczne jego efekty były jak najbardziej estetyczne. Dobrze prezentujące się ściany są również istotnym zagadnieniem w nowo wybudowanych budynkach. Pękająca gładź szpachlowa czy jej odstawanie od tynku stanowi jeden z najczęstszych błędów, które mogą być utrapieniem dla wyglądu ścian. O estetyce tej części domu świadczą również nierówności i smugi na wygładzonej ścianie. W tym artykule dowiesz się na co warto zwracać uwagę podczas szpachlowania ścian. Dowiesz się również jaki rodzaj gładzi szpachlowej należy wybrać i czym charakteryzują się najpopularniejsze warianty dostępne na rynku.
Zanim dojdzie do położenia gładzi szpachlowej na ścianę, należy zwrócić uwagę na to czy na podłożu są ubytki. Wgłębienia i rysy mogą bowiem spowodować, że gładź nie zostanie odpowiednio rozprowadzona. Ostatecznym efektem tego zjawiska będzie nieestetyczny wygląd ściany. Przed przystąpieniem pracy warto się więc do tego odpowiednio przygotować i wypełnić ubytki specjalną masą szpachlową. Następnie należy również szlifować powstałe nierówności. Dzięki wykonaniu tych kroków będzie można osiągnąć gładką, jednolitą powierzchnię w znacznie łatwiejszy sposób. Co jednak zrobić, jeśli pojawiają się znacznie większe niedoskonałości muru? Jak sobie z nimi poradzić? W takich przypadkach koniecznym może okazać się ich wcześniejsze tynkowanie.
Oprócz konieczności wypełnienia ubytków, przed nałożeniem gładzi szpachlowej należy również w sposób odpowiedni zagruntować daną powierzchnię. Podłoża chłonne najlepiej jest zagruntować środkiem gruntującym przeznaczonym do podłoży bardzo chłonnych. W przypadku konieczności wykonania tego procesu na podłożach z betonu gładkiego bądź prefabrykowanych elementów betonowych, należy najpierw usunąć pył oraz środki antyadhezyjne. Następnie daną powierzchnię można zagruntować odpowiednim preparatem.
Kolejnym niezwykle istotnym elementem koniecznym do osiągnięcia zadowalających efektów jest przygotowanie produktu przed ich nałożeniem. Gładź szpachlowa posiada z reguły konsystencje suchej mieszanki. Aby nałożyć ją na ścianę lub sufit należy więc najpierw ją rozdrobnić z wodą. Najczęściej należy to zrobić w proporcji około 8 litrów na 20 kg zaprawy. Zaprawę należy rozdrobnić przy pomocy wiertarki z mieszadełkiem. W przypadku chęci rozpoczęcia pracy, zaleca się przygotowanie takiej ilości gładzi szpachlowej, która starczy na godzinę pracy. W przypadku przygotowania zbyt dużej ilości gładzi, materiał może nie nadawać się do nanoszenia na podłoże, przez jego wiązanie.
Ważnym aspektem, o którym nie należy zapominać jest również dokładnie umycie narzędzi i pojemnika przed przygotowaniem następnej ilości gładzi. Pozostałe na narzędziach resztki zaprawy mogą być powodem przyspieszenia procesu wiązania się świeżo wyrobionej gładzi szpachlowej.
Rynek chemii budowlanej https://mkm-chemiabudowlana.pl/ jest bogaty w wiele mieszanek suchych przeznaczonych do szpachlowania ścian. Wśród wielu ich rodzajów można odnaleźć gładzie gipsowe, wapienne, cementowe czy polimerowe. W przypadku chęci wykorzystania pierwszego wariantu, warto zdecydować się na gładź szpachlową bezpyłową. Właściwości takiej gładzi pozwolą uniknąć konieczności nadmiernego szlifowania. Ponadto, takie masy wiążą się nieco wolniej, dzięki czemu wykończenie powierzchni będzie znacznie szybsze, w przypadku nieposiadania doświadczenia w tym zakresie. Warto jednak mieć na względzie wady tego rodzaju produktów. W przypadku gładzi szpachlowych gipsowych jest to niska odporność na zarysowania oraz wilgoć w pomieszczeniu.
Początkujący oraz zawodowi szpachlarze sięgają równie często po gładzie cementowe. Ich największym atutem jest możliwość wykończenia ściany również na mokro, bez konieczności szlifowania powierzchni. Gładź szpachlowa tego rodzaju występuje najczęściej w białej lub szarej wersji kolorystycznej. Warto jednak mieć na względzie fakt, iż ich nakładanie jest nieco trudniejsze od aplikowania gładzi gipsowej.
Istnieją również gładzie szpachlowe wapienne, które podobnie jak poprzednie warianty nie wymagają dodatkowego szlifowania ściany. Warto podkreślić, iż używanie tego rodzaju mieszanek wiąże się z przyspieszeniem pracy. Świadczy o tym fakt, iż gładzie szpachlowe wapienne można nakładać na tynki już po 7-10 dniach. Na nałożenie innych wariantów należy czekać miesiąc a czasem nawet i dłużej.
Do wyboru są jeszcze produkty nowoczesne, takie jak gładzie polimerowe. Ich konsystencja jest gęstą pastą przygotowaną do bezpośredniego nakładania. Masa jest tworzona przez wypełniać dolomitowy z dodatkiem żywicy polimerowej. Dzięki temu pasta cechuje się elastycznością, trwałością a także twardością. Tego rodzaju gładzie szpachlowe są również niezwykle odporne na uszkodzenia, a szczególnie na pęknięcia spowodowane naprężeniami ścian w świeżo wybudowanych domach. Gładzie polimerowe są idealne do szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych np. w zabudowie poddasza.