Z iPhone'em lub Apple Watch możesz korzystać z Apple Pay w dowolnym miejscu, na przykład…
Technik ortopeda – kto to taki – czy ten zawód coś Ci mówi? Jest to osoba, która coraz częściej pojawia się w klinikach ortopedycznych. Mogłeś jednak o nim nie słyszeć, gdyż zazwyczaj asystuje lekarzowi specjaliście lub zajmuje się wykonywaniem innych, charakterystycznych dla niego, zadań.
Czym zajmuje się taka osoba? Jakie ma uprawnienia? Czy można udać się do niego np. na alloplastykę stawu lub artroskopię łąkotki? Czytając poniższy artykuł poznasz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pracy technika ortopedy.
Zawód ten, jak większość profesji, wymaga ukończenia odpowiedniej szkoły. Należy on do grupy tak zwanych zawodów regulowanych i nie może wykonywać go każda osoba, której uda się przejść proces rekrutacyjny. W celu wykonywania zawodu technika ortopedy niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Jak można wejść w ich posiadanie? Pierwszym, ale nie jedynym, sposobem jest wybór odpowiedniej szkoły, dzięki której możliwe będzie uzyskanie średniego wykształcenia medycznego o specjalizacji technik ortopeda. Inne dostępne opcje to ukończenie szkoły policyjnej o profilu biochemika lub uzyskanie odpowiedniego certyfikatu – tak zwanego certyfikatu mistrza. Aby uzyskać któryś z wymienionych tytułów należy podejść do napisania egzaminów, które są ściśle określonymi przez normy państwowe. Mają one na celu sprawdzenie wiedzy kandydatów, tak aby żadna osoba, która nie posiada niezbędnej wiedzy, nie mogła przejść przez ten etap weryfikacyjny.
Technik ortopeda może zajmować się projektowaniem, wykonywaniem i sprzedażą sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Niekiedy można spotkać go także podczas asystowania lekarzowi specjaliście. Do jego podstawowych zadań należą zazwyczaj: realizacja zamówień indywidualnych, prowadzenie instruktaży posługiwania się przedmiotami ortopedycznymi, wykonywanie pozytyw gipsowych, dostosowanie przedmiotów ortopedycznych do potrzeb pacjenta, dobieranie elementów do wykonywania przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wykonywanie montażu, demontażu i usług wykończeniowych przedmiotów ortopedycznych, dobieranie i stosowanie metody przetwarzania i obróbki materiałów wykorzystywanych w technice ortopedycznej, pobieranie miar, a także dokonywanie niezbędnych, okresowych przeglądów i napraw przedmiotów ortopedycznych. Po ukończeniu odpowiednich kursów, zakończonych egzaminem, pracownik posiada szereg umiejętności. W szczególności, osoba taka posiada specjalistyczną wiedzę na temat szeroko pojętego wyposażenia medycznego, dzięki tym umiejętnościom może stanowić dobre wsparcie dla lekarza ortopedy. Technik ortopeda z Ortho Expert potrafi także na podstawie zlecenia lekarskiego dokładnie określić jakie przedmioty będą niezbędne podczas leczenia oraz stwierdzić w jakie sprzęty należy wyposażyć przychodnię, a także samodzielnie zaprojektować różnego rodzaju przyrządy rehabilitacyjne.
Teraz, kiedy wiesz już jakie wykształcenie musi posiadać technik ortopeda i czym się zajmuje, pewnie zastanawiasz się, ,gdzie taka osoba może pracować. Poniżej przedstawione zostały trzy najpopularniejsze miejsca pracy, w których osoba z wykształceniem technika ortopedy może znaleźć zatrudnienie.