Każdy z nas kiedyś będzie potrzebował kupić coś nowego – czy to dla swoich dzieci,…
Dom urządzamy nie tylko po to, żeby goście mieli czym się zachwycić. Robimy to przede wszystkim dla siebie i dobrego samopoczucia współlokatorów. Projektowanie wnętrz to również zbiór komunikatów, każdy przedmiot przecież coś sobą reprezentuje i mówi w naszym imieniu. Pomieszczenie, które widzimy pierwszy raz zawsze budzi jakieś skojarzenia. Widząc nowoczesne i przepełnione kontrastującymi barwami pokoje, pierwsze, co nam się nasuwa na myśl to, że mieszka tu ktoś energiczny i lubiący zabawę. Przeciwieństwem będą mieszkania urządzone w stylu klasycznym i skandynawskim, dominują w nich spokój i równowaga. W tekście skupimy się na tym ostatnim stylu, przywodzącym na myśl chłodne tereny północy oraz wieczór spędzony przy kominku i książce.
Żyjemy w czasach, które charakteryzują ciągły pośpiech, stres, obowiązki i za duża ilość dochodzących z każdej strony bodźców. Od zgiełku miasta uwolnić możemy się dopiero we własnym mieszkaniu. Właśnie taki pośpiech przesądza o popularności minimalizmu w projektowaniu wnętrz. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków, jest urządzanie pomieszczeń w klimacie północy. Wykonanie takiego projektu nie jest trudne, ponieważ wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad:
Jeśli dalej mamy wątpliwości, w jaki sposób rozpocząć projektowanie wnętrza na skandynawską modłę, to dobrym pomysłem będzie oglądnięcie kilku sklepowych katalogów, dzięki temu zyskamy również świadomość, czy styl ewoluował na przestrzeni lat. Mówi się przecież, że minimalizm jest ponadczasowy i wystarczy zmienić kilka dodatków, by nie można było domyślić się ile lat temu wnętrze zostało zaprojektowane.
Dla niektórych osób skupienie się tylko na funkcjonalności może okazać się trudne. To jedyna sytuacja, kiedy kierujemy się tym, czy przedmiot nam się przyda, a nie samym wyglądem. Szukając odpowiednich mebli do salonu zwróćmy uwagę, czy w regałach zmieścimy wszystkie nasze rzeczy. Postawmy na multifuncjonalność. Na przykład, jeśli jesteś molem książkowym, to zdecydowanie lepiej będzie kupić kilka wysokich biblioteczek z możliwością montażu zamykanego skrzydła niż niskie komody. Szukając sofy pomyślmy ile miejsca mamy w mieszkaniu, warto wybrać rozkładaną, jeśli przestrzeń jest mała – każdemu przecież zdarza się przenocować znajomego.
Nowoczesne projektowanie wnętrz zakłada, że kuchnia i jadalnia będą przenikać się nawzajem. Odpowiedni stół wybierzmy pamiętając o naturalnych materiałach, niech koncentruje na sobie spojrzenia. Dobre kuchenne meble są pełne zakamarków, w których możemy ukryć i posegregować potrzebne przybory. Całość dopełnią proste lampy, doskonale oświetlające kluczowe elementy.
Sypialnia jest miejscem na relaks i sen, aranżując jej wnętrze nie wybierajmy przedmiotów, które mogłyby nas za bardzo rozpraszać. Duże łóżko z mnóstwem poduszek i wygodnym pledem świetnie sprawdzi się jako centrum pokoju. Aby zaoszczędzić miejsca, pomieszczenie podzielić możemy na garderobę i właściwą część. Ceniący spokój na pewno ucieszą się, jeśli w sypialni stworzymy kącik wypoczynkowy w postaci wygodnego fotela. Możemy postawić go pod oknem lub w pobliżu dużej lampy.
Projektowanie wnętrz to również dobór właściwych dodatków. Nie obawiajmy się wybrać takich, które najlepiej pokażą naszą osobowość. Stonowane wnętrze tylko zyska na ozdobieniu go kontrastowymi doniczkami, plakatami w radosnej kolorystyce czy wazonami o ciekawych kształtach. Kwiaty także są mile widziane. Fikusy i rośliny o dużych liściach idealnie komponują się z nordyckim klimatem mieszkania, a soczysta zieleń cieszy oko. Jedynym warunkiem jest zachowanie umiaru. Nie możemy pokusić się na zbyt dużą ilość dodatków, jeśli chcemy, aby styl pozostał minimalistyczny. Oczywiście nikt nie zabrania mieszania, w końcu to nasz dom, a najważniejsze jest dobre samopoczucie i radość na twarzach współlokatorów.