Za co odpowiada witamina B? Witaminy są związkami organicznymi, które holistycznie wpływają na pracę ludzkiego…
Czy wiesz, że w Polsce działa już kilka tysięcy tak zwanych agencji ochrony osób oraz mienia. Agencje ochrony między innymi pełnią całodobową ochronę na zamkniętych osiedlach. Dają tym samym mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Czy jednak to poczucie nie jest złudne? Słyszymy niejednokrotnie o tym, że z podziemnego garażu skradziono motor czy też samochód, a do mieszkania ktoś się włamał. W takiej sytuacji osoby poszkodowane zadają sobie pytanie, do kogo się mają udać po odszkodowanie? Czy agencja ochrony ponosi odpowiedzialność za kradzież? Jeśli nie, to jaki jest w ogóle sens utrzymywania ochrony, skoro ona nie spełnia celu podstawowego? Powiedzmy sobie o tym nieco więcej.
Dokumentem podstawowym, w oparciu o który w naszych osiedlach firmy ochroniarskie funkcjonują, jest umowa o świadczeniu usług ochrony. Najczęściej jest ona zawierana pomiędzy wspólnotą mieszkaniową, która jest reprezentowana przez zarządcę a agencją ochrony. Umowa w szczegółowy sposób określa sam zakres ochrony oraz także zobowiązania ochroniarskiej firmy. Od tych właśnie postanowień w bardzo dużej mierze będzie to zależeć czy w przypadku kradzieży możliwe jest domaganie się odszkodowania od agencji ochrony.
Do zobowiązań agencji ochrony zalicza się zazwyczaj obowiązek utrzymania porządku na wspólnej nieruchomości, jej monitorowanie oraz także podejmowanie działań, które mają na celu zapobieganie kradzieżom oraz włamaniom. W realizacji należytej tychże obowiązków mają między innymi pomagać: obchody regularne nieruchomości, które są wykonywane przez pracowników agencji ochrony czy też zainstalowany na osiedlu całego systemu monitoringu. Należy jednak pamiętać, że obowiązki ochrony zazwyczaj jedynie dotyczą wspólnej nieruchomości, a więc tychże części osiedla, które nie służą do użytku wyłącznego właściciela lokali poszczególnych. Nie można wprawdzie wykluczyć tego, że umowa z ochroniarską firmą obejmowała będzie także odpowiedzialność za kradzież mienia z naszego własnego mieszkania, jednak zazwyczaj odpowiedzialność tego rodzaju jest wyłączana w umowie, a agencja ochrony na pewno ponosi odpowiedzialność, ale tylko za mienie wspólnoty oraz także ochronę wspólnych części nieruchomości.
Przede wszystkich przeanalizować należy wszelkie postanowienia umowy z agencją ochrony oraz także ustalić, czy ona ponosi odpowiedzialność za zdarzenie, które to miało miejsce. Jeśli to nie wynika wprost ze wszystkich postanowień umowy albo też agencja ochroniarska nie przyjęła na siebie takowej odpowiedzialności, dochodzenie odszkodowanie łatwe nie będzie, co wcale nie oznacza, że uzyskanie odszkodowania jest niemożliwe.
Aby móc otrzymać stosowne świadczenie, będzie jednak konieczne między innymi udowodnienie, że pracownicy ochrony po prostu nie dochowali staranności należytej przy wykonywaniu nadzoru nad konkretną nieruchomością wspólną oraz do tego związki przyczynowe i skutkowe pomiędzy ich uchybieniem a kradzieżą (obowiązek udowodnienia tychże okoliczności będzie spoczywał na tym, kto dochodzi odszkodowania). W przypadku tym jednak należy pamiętać, że umowa o ochronie mienia nie jest w żadnym wypadku umową rezultatu, a więc umową, która wymaga osiągnięcia skutku konkretnego (na przykład zapobieżenia kradzieży). Musimy także wspomnieć o umowie starannego działania. Oznacza to w praktyce, że jej pracownicy są jedynie zobowiązani do dochowania staranności należytej w wykonywaniu starannych wszelkich swoich obowiązków. Jeśli kradzież miała miejsce, pomimo, że zobowiązania ich wykonane zostały w prawidłowy sposób. Przykładem możemy być to, że pracownicy agencji ochrony dokonywali obchodów nieruchomości w sposób regularny. Do tego monitorowali stale nieruchomość przy pomocy systemu kamer. W takich sytuacjach niestety nie będziemy mogli dochodzić od agencji ochrony żądnego odszkodowania.
Wiemy, że najważniejsza jest na pewno umowa. Mniej więcej wiemy już na co zwrócić uwagę przy jej podpisaniu. Jednak powinniśmy wcześniej poświęcić sporo czasu na to, aby wybrać w ogóle odpowiednią agencję ochrony. Nie warto podpisywać umowy z pierwszą lepszą firmą ochroniarską. Byłoby to nieodpowiedzialne. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby rzeczywiście trafić na odpowiednią agencję ochroną. Stawiajmy na firmy, które na rynku funkcjonują już wiele lat. Co więcej muszą za sobą mieć całą rzeszę klientów zadowolonych. Najlepiej jeśli byłyby to firmy znane w naszym kraju.
Nie należy sugerować się ceną abonamentu. Nie wybierajmy najtańszej firmy. Można tym samym narobić sobie więcej kłopotów, niż korzyści. W rezultacie opłacamy usługi ochrony, których w rzeczywistości nie ma. Lepiej zapłacić nieco więcej i czuć się rzeczywiście bezpiecznym. W razie jakichkolwiek zdarzeń nie będzie trzeba dochodzić przez długi czas swojego odszkodowania, ale będzie to proces naprawdę szybki i przyjemny. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie. Taki właśnie postawmy sobie cel.