Z iPhone'em lub Apple Watch możesz korzystać z Apple Pay w dowolnym miejscu, na przykład…
Kontenery morskie od jakiegoś czasu cieszą się coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że z powodzeniem można wykorzystywać je nie tylko do przewożenia rozmaitych towarów i ładunków, ale również coraz częściej są one wykorzystywane przez sporą liczbę osób w celach mieszkaniowych. Czy kontenery morskie jako dom to rzeczywiście coś, co jest możliwe? Jak sprawdzają się kontenery morskie – domy? Na wszystkie te pytania postaramy się udzielić Państwu odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Kontenery morskie jako dom wielu osobom kojarzą się w sposób jednoznacznie negatywny. Czy jednak rzeczywiście budownictwo kontenerowe to rzeczywiście same wady? Warto wiedzieć, że historia budownictwa kontenerowego rozpoczęła się wraz z pojawieniem się pomysłu na wykorzystanie kontenerów morskich, które przez długi czas zalegały w portach. Co przesądza o tym, że budowanie domów z kontenerów morskich cieszy się tak wielką popularnością?
O budowie domów z kontenerów morskich decydują elementy takie jak niezwykle niskie koszty, bardzo krótki czas realizacji całej inwestycji oraz możliwość wykorzystania przetworzonych materiałów budowlanych. Domy tworzone z kontenerów morskich mogą być zamieszkiwane przez rodziny, których dochody nie są zbyt wysokie, ale nie tylko. Sporym wzięciem cieszą się domy z kontenerów morskich wśród studentów, ale także wszystkich tych, którzy cenią sobie ekologiczny styl życia, który w żaden sposób nie zagraża planecie. Ogromnym atutem domów z kontenerów morskich jest fakt, iż ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Czas, który jest niezbędny do postawienia w całości kontenera morskiego (domu), wynosi maksymalnie trzy miesiące. Zazwyczaj wynosi on znacznie mniej, co potwierdza, jak wiele korzyści niesie za sobą wykorzystanie kontenera morskiego jako domu.
Na czym konkretnie polega budowanie domów z kontenerów morskich? O co w tym tak naprawdę chodzi? Podstawowa rzecz z której koniecznie należy zdawać sobie sprawę polega na tym, że w omawianym rodzaju budownictwa wykorzystuje się używane w przeszłości kontenery morskie bądź prefabrykowane moduły. Warto zaznaczyć, że wszystkie te elementy można ze sobą zestawiać w sposób dowolny. Konstrukcja kontenera to profile wyprodukowane z ram stworzonych ze stali. Ściany, sufity czy podłogi buduje się w oparciu o ocynkowaną blachę. Budynki tworzone z kontenerów morskich ociepla się dokładnie tak samo jak te tradycyjne, czyli wykorzystując izolację poliuretanową bądź wełnę mineralną. Wszyscy eksperci podkreślają, że można bez żadnych przeszkód opracowywać bardzo różnorodne warianty projektowe. Dozwolone jest łączenie kilku bądź w niektórych przypadkach nawet kilkunastu kontenerów. W ten sposób dostępna powierzchnia do mieszkania jest naprawdę spora.
W zależności od tego, jakie są potrzeby konkretnego inwestora, można na przykład zdecydować się na przerobienie jednego kontenera na budynek mieszkalny bądź pokusić się o wybudowanie wielopiętrowego wieżowca, w którym mieszkać będą mogły dziesiątki rodzin. Z kontenerów morskich tworzone są na szeroką skalę wszelkiego rodzaju budynki o charakterze przemysłowym, m.in. hale magazynowe. Niektórym może wydawać się, że utrzymanie domu z kontenera morskiego będzie bardzo drogie, ponieważ nie są one w ogóle energooszczędne. Nic bardziej mylnego! Domy z kontenerów morskich z powodzeniem mogą spełniać wszelkie, bardzo wysokie wymagania dotyczące kwestii energooszczędności. Domek wykonany z kontenera morskiego może służyć nie tylko jako dom letniskowy, ale także jako całoroczny, z którego można korzystać przez 365 dni w roku bez względu na pogodę za oknem.
Tworzenie domów z wykorzystaniem kontenerów morskich to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie kwestie ekologiczne. Zachowanie zasad ekologii będzie możliwe oczywiście wtedy, gdy do stworzenia domu wykorzystamy kontenery używane, z których ktoś wcześniej korzystał do innych celów. Wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych, w pełni nowych kontenerów, w żadnym stopniu nie będzie ekologiczne. Do stworzenia kontenera morskiego zużywanych jest bardzo wiele zasobów, dlatego warto zdawać sobie z tego sprawę.
Jeśli stworzymy dom z używanego kontenera morskiego, będziemy mogli swoim wyborem przyczynić się do zmniejszenia ilości stali, która zalega w portach. Oprócz tego, brak konieczności budowania od podstaw podłóg i ścian znacznie zmniejszy energochłonność całego procesu budowlanego. Sporym problemem jest z kolei potrzeba sprowadzania kontenerów z dalekich miejsc, co jest w niektórych przypadkach naprawdę dużym utrudnieniem wpływającym na znaczne zwiększenie kosztów. Mimo wszystko, warto zdecydować się na kontenery morskie jako dom, ponieważ można w ten sposób zaoszczędzić naprawdę wiele pieniędzy. W przyszłych latach popularność kontenerów morskich z pewnością wzrośnie jeszcze bardziej.