Kiedy nasze domowe wnętrze wymaga zmian, zazwyczaj chcemy osiągnąć jak najlepsze efekty. Warto więc dobrze…
Ile kosztuje kostka brukowa – trudno wyobrazić sobie w naszych czasach ścieżkę przed garażem czy miejscem parkingowym w postaci czarnego łatanego asfaltu. Nowoczesne technologie nie stoją w miejscu, a stara, choć znajoma, zostaje zastąpiona nową, piękną i wygodną. Brukowane ścieżki stały się dla wielu osób znajomym i zwyczajnym wykończeniem nawierzchni.
Kostka brukowa to praktyczny i estetyczny materiał do układania chodników, placów zabaw, ścieżek ogrodowych itp. Przy wyborze materiału zawsze pojawia się podstawowe pytanie – ile kosztuje kostka brukowa? Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ cena jest uzależniona od wielu czynników np. rodzaj materiału, grubość, kolor, producent.
Trudno przecenić zalety kostki brukowej w porównaniu z nawierzchnią asfaltową. Taka powłoka jest nie tylko piękna i schludna, ale także mocna, trwała i bezpieczna. Kierowcy nawet nie myślą o wyborze innej nawierzchni drogi dla podjazdu dla swojego samochodu. Nawierzchnia wykonana z nowoczesnej kostki brukowej pozwala nie tylko wytrzymać kolosalne obciążenia pod ciężarem samochodu, ale praktycznie nie gromadzi brudu i nie pozostawia śladów gumowych opon. To najlepsza nawierzchnia drogowa, jaka istnieje w dzisiejszych czasach.
Popularność kostki brukowej tłumaczy się szeregiem zalet, jakie ona daje. W przeciwieństwie do asfaltu nie wymaga dużego nakładu pracy podczas układania. Przy pomocy kostki brukowej można szybko poprawić powierzchnie o różnych rozmiarach i konfiguracjach. Jest to przyjazny dla środowiska i niedrogi materiał, który jest trwały i ma atrakcyjny wygląd.
Aby racjonalnie zainwestować w takie wykończenie nawierzchni, należy dobrać odpowiednią relację ceny do jakości. Trzeba uwzględnić wiele różnych czynników. Tylko w tym przypadku możliwe będzie stworzenie nie tylko pięknego, ale także trwałego projektu posesji. Ile kosztuje metr kwadratowy kostki brukowej dla określonej powierzchni, można dowiedzieć się w każdej firmie, która produkuje taki materiał wykończeniowy. Kształt, kolor, grubość, wielkość i faktura wpłynie na cenę kostki brukowej.
Konieczne jest dokładne poznanie obszaru krajobrazowego i intensywności, z jaką będzie eksploatowany. W przypadku, gdy kostka będzie układana na parkingu, trzeba wybierać grubsze płytki. Kosztuje więcej, ale wyższy koszt zwraca się podczas użytkowania. Taka powierzchnia będzie w stanie wytrzymać duże obciążenia i nie będzie wymagała naprawy po kilku latach eksploatacji. Przy kalkulacji kosztów należy również wziąć pod uwagę obecność wzoru na powierzchni kostki, a także kolor. Rzadkie odcienie i wzory są droższe.
Kostka brukowa granitowa szara (40×60) to około 60 złotych/m2. Większe rozmiary kostki brukowej to oczywiście wyższa cena. Cena kostki brukowej granitowej szarej może sięgać do 200 złotych za m/2. Natomiast w kolorze czerwonym i czarnym to cena od 100 zł/m2 do 400 złotych m/2.
Szara kostka brukowa to uniwersalny materiał, który nadaje się do aranżacji zarówno chodników i ciągów pieszych, jak i dróg dla drobnego sprzętu komunalnego i ogrodowego, parkingów. Dobrze znosi zwiększone obciążenia i jest ekonomiczna. Taka brukowa produkowana jest przy użyciu zaawansowanej technologii, która nadaje jej doskonałe właściwości fizyczne. Mrozoodporność, trwałość i niezawodność to cechy tego materiału. Eksperci uważają, że najbardziej akceptowalną opcją jest wibroprasowana kostka, która wytrzymuje wysokie ciśnienie, jest odporna na długotrwałe działanie wilgoci i cząstek ściernych, a także nie pęka.
Zaleca się stosowanie kostki brukowej klinkierowej z następujących powodów:
Ile kosztuje kostka brukowa klinkierowa za m2? Cena za m2 kształtuje się na poziomie od 80 do 120 złotych/m2 i dotyczy klasycznych rozwiązań. Jednak najdroższe kostki klinkierowe to nawet 300 złotych/m2.
Kostkę brukową układa się zwykle w widocznych miejscach, w których planuje się strefy dla pieszych. Do tworzenia skomplikowanych wzorów w obszarach przylegających do frontu budynków można wybrać droższą kostkę brukową. Tam, gdzie trzeba zagospodarować miejsca parkingowe lub chodniki, można wybrać szare kostki. W tych miejscach nie ma potrzeby tworzenia efektownych wzorów na powierzchni kostki brukowej. Jeśli poprawnie uwzględni się wszystkie czynniki wpływające na koszt kostki, uda się racjonalnie wydać pieniądze na poprawę wyglądu terenów sąsiadujących z domem i stworzenie spektakularnych przestrzeni miejskich, a także projektów krajobrazu na obszarach podmiejskich.