Zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej nie wychodzą z mody od wielu lat. Pozwalają one…
Jak skutecznie usunąć cellulit? Pytamy dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej. Nadejście sezonu wiosenno-letniego zawsze wiąże się z odsłonięciem kawałka ciała, co stresuje niejedną z nas. To właśnie w tym czasie zaczynamy zauważać, że wygląd naszych ud i pośladków odbiega od ideału. Cellulit, który pojawia się na tych częściach kobiecego ciała to normalne zjawisko, jednak nie musimy się z nim godzić. Jak zaradzić temu nieestetycznemu problemowi? Co zrobić, jeśli cellulit jest mocno widoczny i niemożliwy do pokonania za pomocą domowych sposobów?
Na cellulit narzeka większość współczesnych kobiet. Jest to problem, z którym ciężko walczyć ze względu na jego specyfikę: tzw. skórka pomarańczowa jest bowiem nieprawidłowo rozmieszczoną tkanką tłuszczową, która zmienia brzuch, uda i pośladki, a u niektórych nawet ramiona. Pofałdowana struktura skóry zaatakowanej przez ten estetyczny defekt skutecznie odstrasza kobiety przed ubieraniem bardziej odkrytych, letnich rzeczy. Może się pojawić nawet u kobiet szczupłych, które w teorii nie powinny mieć problemów związanych z metabolizmem. Niestety jest to problem hormonalny, więc atakuje niemal każdą kobietę.
Zdecydowanie warto walczyć z tym estetycznym problemem za pomocą domowych sposobów i diety. Odżywianie w walce z cellulitem powinno być jak najbardziej naturalne, a posiłki nieprzetworzone. Menu uważane za wzorcowe opiera się na świeżych owocach i warzywach bogatych w błonnik, dzięki któremu organizm lepiej sobie radzi z usuwaniem toksyn oraz pozbyciem się produktów przemiany materii. Im więcej świeżego jedzenia, które przygotujemy sami w domu, tym lepiej. Produkty, których powinniśmy bezwzględnie unikać przy próbach pozbycia się zmian to:
Produkty, które powinny pojawić się na naszym stole to głównie owoce i warzywa o niskim indeksie glikemicznym, pełnoziarniste produkty – kasze, pieczywo, makaron pełnoziarnisty, chude mięso oraz ryby, a także duża ilość płynów. Te ostatnie są kluczowe, aby wypłukać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Należy przyjmować ok. 2,5 litra wody na dobę – jest to kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i korzystnie wpływa na przemianę materii. Słodkie napoje dobrze jest zastąpić wodą mineralną, a kawę – naturalnymi, ziołowymi herbatkami.
Widoczność opornego cellulitu można zmniejszyć dzięki zabiegom kosmetycznym i dermatologicznym. Popularnym i skutecznym jest drenaż limfatyczny, czyli masaż uciskowy usprawniający krążenie limfy i płynów ustrojowych w organizmie. Za jego pomocą można leczyć obrzęki limfatyczne i zastoje limfy. Dzięki umiejętnemu drenażowi proces oczyszczania organizmu jest przyspieszony, polecany jest więc w niemal każdym stopniu nasilenia cellulitu. Jedynym przeciwwskazaniem przed zastosowaniem drenażu limfatycznego jest posiadanie skóry naczyniowej.
Masaż antycellulitowy również może pomóc przy zmaganiach z pomarańczową skórką. Wykonuje się go za pomocą specjalnej bańki, którą należy przyssać do skóry w partiach dotkniętych cellulitem. Masaż może być bolesny, jednak daje świetne efekty i rozbija tkankę tłuszczową w widoczny sposób. Dobre efekty daje też szczotkowanie ciała na sucho – zabieg ten ma działanie detoksykacyjne, poprawia ukrwienie skóry oraz wspomaga wydalanie na zewnątrz nagromadzonych w organizmie toksyn. Dzięki ujędrnieniu skóry za pomocą tego masażu skórka pomarańczowa staje się mniej widoczna.
Preparaty zawierające kofeinę, mające w składzie wyciąg z miłorzębu japońskiego czy alg morskich są często zalecane pacjentkom, które chcą poprawić wygląd skóry dotkniętej cellulitem. Kosmetyki dedykowane kobietom z tym problemem przeciwdziałają gromadzeniu się wody, poprawiają ukrwienie, oczyszczają organizm z toksyn i wysmuklają partie ciała, na które są stosowane. Po uprzednim peelingu ciała należy wmasować kosmetyk w skórę i pozwolić składnikom aktywnym na działanie. Preparaty zadziałają, jeśli będziemy stosować je regularnie i wykonywać przy okazji ich nakładania masaż, poprawiający przepływ krwi i limfy.
U niektórych kobiet żadna domowa metoda nie jest w stanie pokonać cellulitu. Te z nas, które są zdeterminowane i chcą za wszelką cenę wygładzić ciało mają do dyspozycji gabinety medycyny estetycznej. Zabiegi, które oferują lekarze są oparte promieniach lasera (rozbijanie komórek tłuszczowych za pomocą mocy laserowej wiązki), falach RF lub mechanicznej stymulacji komórek. Coraz popularniejsza jest też lipoliza iniekcyjna, która opiera się na ostrzykiwaniu miejsc zaatakowanych przez cellulit za pomocą specjalistycznego preparatu rozbijającego komórki tłuszczowe w miejscu wstrzyknięcia preparatu. Dzięki zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej możemy trwale zlikwidować problem pomarańczowej skórki, nie dopuszczając do jej nawrotu.