W dzisiejszych czasach absolutnym standardem stało się to, że każda firma posiada swoją własną stronę…
Wybór pościeli stanowi istotny element uzyskania komfortowego snu. To drugie pojęcie składa się z całego mnóstwa czynników i trudno zadbać o wszystkie z nich. Nie zmienia to faktu, że powinno się optymalizować jakość snu, ponieważ prowadzi ona bezpośrednio do uzyskania większej ilości energii na kolejny dzień. W przypadku dzieci jest to jeszcze ważniejsze, ponieważ niewyspani młodzi ludzie bywają drażliwi oraz mogą mieć problem ze skupieniem się.
Komfort snu to choćby jego odpowiednia długość, ale również zadbanie o właściwe godziny. W pokoju powinno przecież być ciemno, co jest utrudnione podczas godzin porannych. Konieczne jest również dobranie odpowiedniego materaca. Tutaj również jest kilka czynników, które mogłyby być powodem napisania innego artykułu. W tym jednak skupimy się na tym, jaka pościel dla dziecka będzie optymalna. Czynnikiem, na który zostanie poświęcone najwięcej uwagi, będzie sam jej rozmiar.
Zanim jednak przejdziemy do kwestii rozmiaru, warto zwrócić uwagę na pozostałe czynniki wyboru. Po pierwsze kupując pościel, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ona wykonana. Na tej podstawie można wyciągnąć sporo informacji o pozostałych aspektach. Po drugie konieczne jest sprawdzenie przepuszczalności powietrza. Odpowiednia cyrkulacja sprawia, że pod kołdrą zachowana jest temperatura, która nie będzie przeszkadzać dziecku. W ogólności materiały syntetyczne są w tej kwestii gorsze od naturalnych (chociaż istnieją wyjątki od tej reguły). Przykładowo tkaniny bawełniane świetnie sobie radzą z przepuszczalnością. Oczywiście ważna jest również odpowiednia grubość kołdry, aby zachować cały czas komfort termiczny. Występują warianty całoroczne, inne dedykowane są do używania w lecie lub w zimie. Naturalne materiały rzadziej wywołują nieprzyjemności związane z alergią. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które częściej miewają z tym problemy.
Rozmiar pościeli powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. To oczywiście często jest związane z wiekiem, więc ten często podawany jest jako parametr ułatwiający podejmowanie decyzji. Sklepy z tkaninami dbają o to, żeby zawierać w swojej ofercie typowe rozmiary, które okazują się wystarczające. W ramach tego artykułu dokonamy podziału na 5 klas. Pierwsza z nich dotyczy czasu od momentu urodzenia do osiągnięcia 12. miesiąca życia. W takiej sytuacji wystarczająca jest kołdra o wymiarach 56 x 75 cm. Do ukończenia dwóch lat odpowiednia wydaje się kołdra 80 x 100 cm. Idealna poduszka do uzupełnienia kompletu ma 40×60 cm. Kolejnym etapem jest przerzucenie się na rozmiar 100×135 cm, który posłuży dłużej, bo do ukończenia 5. roku życia. Oczywiście za każdym razem należy te rozmiary traktować jako przybliżone i nie powinniśmy ich traktować jako sztywne ramy. Kolejny rozmiar pościeli jest już zbliżony do standardowych rozmiarów. Mowa tutaj o wymiarach kołdry 140×200 cm, a komplet powinien być uzupełniony poduszką 70×80 cm. Powyżej 10. roku życia komfortowym wyborem jest zdecydowanie się na kołdrę 160×200 cm. Poduszka może już zostać ta, która była przedstawiona wcześniej (70×80 cm). Można więc zauważyć, że w nastoletnim wieku powinno już się stawiać na standardowe rozmiary, które sprawdzą się również w przypadku dorosłych. W wymienionych latach dziewczynki nie rosną wolniej od chłopców, więc płeć nie jest tutaj determinująca dla wyboru. Słynna skandynawska marka stosuje niestandardowe wymiary, ale nie wpływa to na dokonany tutaj podział.
Już wcześniej wspomniano, że rozmiar nie jest jedynym czynnikiem wyboru i wypisano poszczególne cechy. Ponadto warto zwrócić uwagę, że nie wolno pomijać kwestii jakości. Najtańsze rozwiązanie nie zawsze okaże się optymalnym dla naszego dziecka. Jakość snu jest z kolei bardzo ważna i może przyczynić się do lepszego rozwoju dziecka (oczywiście pośrednio). Sam rozmiar również powinien być dobierany i trudno całkowicie pomijać ten aspekt. Zwracanie uwagi na materiał również jednak jest niezbędne. Kołdry puchowe mają zaletę w postaci korzystnych właściwości termoizolacyjnych, ale wygląda to gorzej w kwestii alergii. Z kolei wypełnienie wełniane jest ciepłe i dobrze cyrkuluje powietrze, ale również może powodować problemy alergiczne. Oczywiście im młodsze jest dziecko, tym większe jest ryzyko, że będzie to stanowiło jakąś różnicę. Czynnik alergiczny sprawia, że zyskują materiały syntetyczne. Nie zawsze przepuszczają one jednak prawidłowo powietrze. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę kołdry o niższej jakości (zazwyczaj proporcjonalnej do ceny). Oczywiście nieoczywista jest kwestia wyglądu pościeli. Tutaj już zwykle możemy posłuchać dziecka. Pamiętajmy jednak, że kołdra wysokiej jakości nie musi być szybko wyrzucana. Tym samym czasem warto przewidywać, że będzie ona służyć przez kolejne lata. Czynników wyboru jest dużo i warto optymalizować wszystko pod kątem otrzymania efektywnego snu dziecka. Odpowiednie wysypianie się sprawi, że nasza pociecha będzie pełna energii i będzie witać nowy dzień z radością.