Czy wiesz, że w Polsce działa już kilka tysięcy tak zwanych agencji ochrony osób oraz…
Za co odpowiada witamina B? Witaminy są związkami organicznymi, które holistycznie wpływają na pracę ludzkiego organizmu. Od ich właściwej podaży zależy praca poszczególnych narządów, a także przebieg najważniejszych procesów metabolicznych wewnątrz ciała. Jedną z najistotniejszych grup witaminowych są witaminy B. W skład rodziny substancji wchodzi kilka substancji organicznych, które są łatwo rozpuszczalne w wodzie, dlatego ich magazynowanie wewnątrz organizmu jest niemal niemożliwe.
Ich deficyt bardzo szybko prowadzi do dysfunkcji pracy układu nerwowego, immunologicznego oraz sercowo-naczyniowego, czego skutkiem może być rozwój przewlekłych, ogólnoustrojowych chorób. Dodatkowo, witaminy z grupy B przyczyniają się do zachowania zdrowia psychicznego w dobrej kondycji i chronią przed rozwojem depresji, nerwicy oraz innych zaburzeń. Za co odpowiada witamina B? Jakie substancje wchodzą w skład tej grupy substancji? Jakie produkty spożywcze zawierają jej największą ilość?
Witamina B jest jedną z najważniejszych substancji dla organizmu ludzkiego. Charakteryzuje się łatwą rozpuszczalnością w wodzie, a jej obecność warunkuje prawidłowe funkcjonowanie najważniejszych układów, które bezpośrednio przyczyniają się do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Jej niedobór niesie poważne konsekwencje dla zdrowia, które prowadzą do dysfunkcji pracy organizmu i zakłócenia przebiegu procesów metabolicznych, które nieustannie zachodzą w ciele.
Nadmiar witaminy B w organizmie prowadzi do zawrotów głowy i osłabienia, niemniej jednak to substancja, której przedawkowanie jest niemal niemożliwe. Ze względu na łatwe rozpuszczanie w wodzie, witamina B jest wydalana w dużej ilości wraz z moczem i potem. Do główny powód, dla którego niezbędne jest dostarczanie substancji wraz z pożywieniem. W przypadku dużego niedoboru, który mógłby być groźny dla zdrowia, konieczne jest rozpoczęcie suplementacji witaminy lub podanie pacjentowi domięśniowych zastrzyków.
Według badań naukowców, witamina B w dużej mierze wpływa na pracę układu nerwowego i kontroluje jego prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto, każda z substancji należących do rodziny witamin B pełni dodatkowe funkcje, a brak któregokolwiek związku powoduje konsekwencje zdrowotne i obniżenie samopoczucia. Za co odpowiadają poszczególne witaminy B?
Na kompleks witaminy B składa się kilka substancji, dlatego różnorodna, bogata w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze dieta jest jednym z czynników, które pozwalają uzupełnić ich podaż w krwioobiegu. Najwięcej witaminy B znajduje się w:
Podaż witamin z grupy B pozwala zachować prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz odpornościowego. Warto przynajmniej raz na rok badać poziom witamin w krwiobiegu, a w razie niedoboru – rozpocząć suplementację lub zmienić sposób odżywiania.